Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: |

Gmina Alwernia w hołdzie bohaterom wojny polsko – bolszewickiej

Utworzono dnia 01.10.2020

20 września w Alwerni miały miejsce Główne uroczystości w ramach cyklu wydarzeń „Gmina Alwernia w hołdzie bohaterom wojny polsko – bolszewickiej”. Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Stygmatów Świętego Franciszka w Alwerni. Następnie ulicami miasta w uroczystym pochodzie, na czele z Orkiestrą i Kompanią Honorową Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, uczestnicy wydarzenia udali się na drugą część uroczystości, która miała miejsce przy Szkole Podstawowej w Alwerni. Została tu odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona porucznikowi Antoniemu Knapikowi - mieszkańcowi Alwerni, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, który jako zbrojmistrz przebył cały szlak bojowy 3 Eskadry Wywiadowczej, uczestnikowi Bitwy nad Niemnem, w 1991r. odznaczonemu przez wojewodę krakowskiego krzyżem OBROŃCY OJCZYZNY 1918-1920”. Tablicę odsłonili Burmistrz Gminy Alwernia – Beata Nadzieja Szpila oraz Pan Krzysztof Knapik – syn por. Antoniego Knapika. Posterunek honorowy przy tablicy pełnili żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się piknik służb mundurowych połączony ze spotkaniem z Grupą Rekonstrukcyjną, której celem jest popularyzacja historii Polski z okresu lat 1914- 1921 ze szczególnym uwzględnieniem walk w roku 1920 o zachowanie niepodległości i utrwalenie granic państwa. Członkowie Grupy odtwarzali sylwetki wojskowych oraz ludności cywilnej z okresu Wojny Polsko-Bolszewickiej. Grupa rekonstrukcyjna podczas spotkania z mieszkańcami prezentowała podstawowe wyposażenie osobistego żołnierza - mundury, tornistry, atrapy broni oraz omawiała szczegóły Bitwy Warszawskiej 1920 w ramach pokazu rekonstrukcyjnego pt.: „Militarne realia Bitwy Warszawskiej 1920”. Podczas wydarzenia dostępne były ulotki informacyjne przybliżające postać porucznika Antoniego Knapika. Na placu przed budynkiem szkoły podziwiać można było wystawę "Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa" udostępnioną przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, przygotowana przez Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Alwerni.
Pokaz grupy rekonstrukcyjnej, ulotki informacyjne, wydruk wystawy oraz obsługa techniczna wydarzenia zostały dofinansowane ze Środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej", z projektu, który realizuje Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni wraz z Partnerami.
Dziękujemy znamienitym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz mieszkańcom Gminy Alwernia. Dziękujemy Burmistrzowi Gminy Alwernia Beacie Nadziei-Szpili oraz pracownikom UM w Alwerni za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. Podziękowania kierujemy do pracowników MGBP w Alwerni, Druhom z OSP z Grojca, Druhom OSP Alwernia, Pracownikom Szkoły Podstawowej w Alwerni, Kompani Honorowej i Orkiestrze Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, żołnierzom z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, pocztom sztandarowym i delegacjom organizacji społecznych, wszystkim służbom mundurowym przybyłym na uroczystość, grupie rekonstrukcyjnej oraz pracownikom i obsłudze technicznej SOK w Alwerni.

W hołdzie bohaterom wojny polsko – bolszewickiej

Utworzono dnia 01.10.2020, 12:02

Więcej zdjęć na FB

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 60

W poprzednim tygodniu: 189

W tym miesiącu: 1794

W poprzednim miesiącu: 1543

Wszystkich: 88062