13 października w Trzebińskim Centrum Kultury miało miejsce podsumowanie projektu „GMINA ALWERNIA – W HOŁDZIE BOHATEROM WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ”. Podsumowanie rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek. Podczas podsumowania omówiono wszystkie działania projektowe:
Spotkanie tematyczne pod nazwą „Słowo i muzyka”, które odbyło się 6 września w Klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni – partnera projektu. Spotkanie poświęcone było bohaterom walczącym o Niepodległość. Wydarzenie przygotowała i prowadziła Pani Halina Jarczyk – kierownik muzyczny w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli znani artyści scen krakowskich: Bożena Zawiślak-Dolny, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Jacek Bylica oraz Grzegorz Łukawski.
Wystawa "Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa" udostępniona przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, przygotowana przez Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Alwerni - partnera projektu. Wystawa była dostępna w witrynach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Alwerni w miesiącach wrześniu i październiku oraz w dniu 20 września na placu przy Szkole Podstawowej w Alwerni.
Międzyszkolny konkurs z wiedzy na temat Bitwy Warszawskiej, który odbył się w dniu 18 września w ramach turnieju „Sprawni jak żołnierze” . Od początku września uczniowie ze szkół w gminie Alwernia przygotowywali się do konkursu. Materiały dotyczące Bitwy Warszawskiej zostały opracowane przez MGBP w Alwerni. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą o czym świadczą wyniki konkursu.
Główne uroczystości miały miejsce w dniu 20 września . Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele w Alwerni. Druga część miała miejsce przy Szkole Podstawowej w Alwerni, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą porucznikowi Antoniemu Knapikowi - mieszkańcowi Alwerni, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej. Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się piknik służb mundurowych połączony ze spotkaniem z Grupą Rekonstrukcyjną, której celem jest popularyzacja historii Polski z okresu lat 1914-1921 ze szczególnym uwzględnieniem walk w roku 1920 o zachowanie niepodległości i utrwalenie granic państwa. Członkowie Grupy odtwarzali sylwetki wojskowych oraz ludności cywilnej z okresu wojny polsko-bolszewickiej.
Przez cały miesiąc wrzesień trwał powiatowy konkurs plastyczny „Wojennym szlakiem przez historię….” zorganizowany wspólnie z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Trzebini – partnerem projektu dla wszystkich grup wiekowych. Konkurs honorowym patronatem objęli Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga oraz Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila. Podczas podsumowania nagrodzono uczestników konkursu. Nagrody wręczyli: w imieniu Starosty Chrzanowskiego, Pan Adam Potocki - Członek Zarządu Powiatu oraz w imieniu Burmistrza Gminy Alwernia, Pani Danuta Głownia – Zastępca Burmistrza.
Wszyscy zaangażowani w realizację projektu otrzymali specjalne okolicznościowe podziękowania .
Podczas podsumowania miały miejsce również występy dzieci i młodzieży w przygotowanym programie artystycznym. Można było usłyszeć piosenki ze śpiewnika „Zaśpiewajmy” oraz inne utwory patriotyczne w wykonaniu solistów PMDK w Trzebini oraz grupy GAMA. Do występów, dzieci przygotowywały się w swoich ośrodkach kultury oraz na warsztatach patriotycznych zorganizowanych w ramach projektu. Podsumowanie zakończyły tańce mazur i walc w wykonaniu ZPiT Krakowiaczek, który tego dnia tańczył w kostiumach z okresu Księstwa Warszawskiego.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac konkursowych plastycznego konkursu „Wojennym szlakiem przez historię….” dostępna w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini. Na okoliczność podsumowania działań projektowych została wydana specjalna broszura informacyjna, która zawiera informację o projekcie. Po podsumowaniu na wszystkich występujących czekał poczęstunek.
Wydarzenia zostały dofinansowane ze Środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej", z projektu „GMINA ALWERNIA – W HOŁDZIE BOHATEROM WOJNY POLSKO BOLSZEWICKIEJ” który realizował Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni wraz z Partnerami przy współpracy z Gminą Alwernia.