Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: |

Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni w 2023 roku rozpoczął realizację dwuletniego projektu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Śladami edukacji inspirowanej działaniami Ignacego Solarza”. Na realizację zadania uzyskano dofinansowanie z MKiDN w wysokości 40 000 złotych.  

W 2023 roku w ramach projektu realizowane były warsztaty taneczne, wokalne, teatralne oraz z rzemiosła artystycznego. W ramach zajęć wykorzystano wcześniej zakładane metody nauki poprzez:   
- dialog,       
- wymianę opinii i doświadczeń życiowych uczestników,      
- rozmowy i dyskusje.       
Działania w ramach edukacji kulturalnej, pozwoliły osobom dorosłym oraz seniorom, w sposób bezpośredni zasmakować przygotowanej oferty i to w formie
tzw. uniwersytetów ludowych, a dokładnie:      
- koordynacja ruchowa, rozgrzewki oraz wstęp do tańców różnych regionów w ramach warsztatów tanecznych,
- praca nad przeponą, rozśpiewki, dykcja oraz opracowywanie utworów regionalnych
i okolicznościowych w ramach warsztatów wokalnych,        
- teoria i praktyka opanowywania stresu i występów na scenie, a dodatkowo autoprezentacja czy improwizacja teatralna w ramach warsztatów teatralnych,         
- Blok z rzemiosła artystycznego przez cały okres trwania projektu został podzielony na 8 zajęć tematycznych. W 2023 roku odbyły się zajęcia z Makramy oraz Wikliniarstwa.

Program cyklicznych spotkań na 2023 rok zakładał edukację kulturalną, składająca się z 2 bloków tematycznych, podzielonych na regiony miejscowe. W 2023 roku warsztaty odbyły się w Grojcu, Alwerni, Okleśnej, Kwaczale i Porębie Żegoty.

Podsumowaniem warsztatów w 2023 roku było spotkanie z poezją, podczas którego aktor Rafał Sadowski zaprezentował twórczość poetów  m.in.  utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Franciszka Karpińskiego, Jana Kasprowicza, Leopolda Staffa, Konstantyna Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara. W drugim bloku wydarzenia artysta Michał Wojtusik przedstawił poezję śpiewaną z wykorzystaniem utworów Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy, Aleksandry Bacińskiej, Krystyny Głodek,
czy Leopolda Staffa. Podsumowaniem wydarzenia był wspólny śpiew kolęd
z publicznością.     

Wartość dwuletniego projektu to 50 300 złotych, dofinansowanie Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego to 40 000 złotych, wkład własny to 10 300 złotych. Wkład własny w projekt zapewniła Gmina Alwernia.

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar