Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: |

Mimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem,  wszystkie elementy zadania zostały zrealizowane w całości. Wydarzenia, które odbyły się w ramach projektu:

Przez cały miesiąc wrzesień trwał powiatowy konkurs plastyczny na plakat upamiętniający bitwę Warszawską - Cud nad Wisłą  „Wojennym szlakiem przez historię…”  zorganizowany wspólnie z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Trzebini – partnerem projektu  dla wszystkich grup wiekowych  (uczniów szkół podstawowych IV-VI, VII-VIII; uczniów szkół ponadpodstawowych; dorośli kategoria open). Konkurs honorowym  patronatem   objęli  Starosta Chrzanowski   Andrzej Uryga  oraz Burmistrz Gminy Alwernia  Beata Nadzieja-Szpila.  Na konkurs wpłynęły 72  prace plastyczne z 14 szkół powiatu chrzanowskiego. Oceny prac dokonało Jury w dniu 6.10.2020r. powołane przez organizatorów konkursu: Renata Antoszczyk – nauczyciel plastyki, Iwona Kuglin - plastyk w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni, Małgorzata Wrześniewska – dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w dniu  13 października podczas podsumowania projektu. Nagrody wręczyli:  w imieniu Starosty Chrzanowskiego,  Pan Adam Potocki - Członek Zarządu Powiatu oraz w imieniu Burmistrza Gminy Alwernia,  Pani Danuta Głownia – Zastępca Burmistrza. Z przesłanych prac została stworzona wystawa dostępna podczas podsumowania projektu oraz do końca października w PMDK w Trzebini. Z uwagi na stwierdzone przypadki covid 19 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni po dniu 13 października, nieobecność pracowników  i zamknięcie instytucji, wystawa plenerowa w rynku w Alwerni została zainstalowana w listopadzie i towarzyszyła obchodom 11 listopada.   

Wystawa "Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa" udostępniona przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego,  przygotowana przez Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Alwerni - partnera projektu. Wystawa była dostępna  w witrynach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Alwerni w miesiącach wrześniu i październiku oraz w dniu 20 września na placu przy Szkole Podstawowej w Alwerni.

Spotkanie tematyczne pod nazwą  „Słowo i muzyka” odbyło się 6 września w Klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni – partnera projektu. Spotkanie  poświęcone było  bohaterom walczącym o Niepodległość.  Wydarzenie przygotowała i prowadziła Pani Halina Jarczyk – kierownik muzyczny w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli znani artyści scen krakowskich: Bożena Zawiślak-Dolny, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Jacek Bylica oraz Grzegorz Łukawski, którzy  słowem i muzyką stworzyli niezwykły klimat, przenosząc zgromadzoną publiczność w okresy walk narodowo-wyzwoleńczych.

W dniu 18 września w ramach turnieju „Sprawni jak żołnierze” odbył się Międzyszkolny konkursu z wiedzy na temat Bitwy Warszawskiej. Od początku września uczniowie ze szkół w gminie Alwernia przygotowywali się do konkursu. Materiały dotyczące Bitwy Warszawskiej zostały opracowane przez MGBP w Alwerni. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą o czym świadczą wyniki konkursu. W konkursie z wiedzy największą liczbę punktów zdobyła drużyna dziewcząt ze SP w Okleśnej „Bohaterowie spod Baranowicz”. Nagrody uczestnikom wręczyła Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila. 

20 września w Alwerni miały miejsce Główne uroczystości, które rozpoczęła  Msza Święta w kościele pw. Stygmatów Świętego Franciszka w Alwerni. Następnie ulicami miasta w uroczystym pochodzie, na czele z Orkiestrą i Kompanią Honorową  Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, uczestnicy wydarzenia udali się na drugą część uroczystości, która miała miejsce przy Szkole Podstawowej w Alwerni. Została tu odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona porucznikowi Antoniemu Knapikowi - mieszkańcowi Alwerni, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, który jako zbrojmistrz przebył cały szlak bojowy 3 Eskadry Wywiadowczej, uczestnikowi Bitwy nad Niemnem, w 1991r. odznaczonemu przez wojewodę krakowskiego krzyżem OBROŃCY OJCZYZNY 1918-1920”. Tablicę odsłonili Burmistrz Gminy Alwernia – Beata Nadzieja Szpila oraz Pan Krzysztof Knapik – syn por. Antoniego Knapika. Posterunek honorowy przy tablicy pełnili żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.  Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął  się piknik służb mundurowych połączony ze spotkaniem z Grupą Rekonstrukcyjną, której celem jest popularyzacja  historii Polski z okresu lat 1914- 1921 ze szczególnym uwzględnieniem walk w roku 1920 o zachowanie niepodległości i utrwalenie granic państwa. Członkowie Grupy odtwarzali sylwetki wojskowych oraz ludności cywilnej z okresu Wojny Polsko-Bolszewickiej. Grupa rekonstrukcyjna podczas spotkania z mieszkańcami prezentowała podstawowe wyposażenie osobistego żołnierza - mundury, tornistry, atrapy broni oraz omawiała szczegóły Bitwy Warszawskiej 1920 w ramach pokazu rekonstrukcyjnego pt.: „Militarne realia Bitwy Warszawskiej 1920”. Podczas wydarzenia dostępne były ulotki informacyjne przybliżające postać porucznika Antoniego Knapika.  Na placu przed budynkiem szkoły podziwiać można było wystawę "Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa" udostępnioną przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego,  przygotowana przez Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Alwerni.

13 października w Trzebińskim Centrum Kultury miało miejsce podsumowanie projektu, które rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek, tańczący w naszym ośrodku kultury.  Podczas podsumowania  omówiono wszystkie działania  projektowe. Wszyscy zaangażowani  w realizację projektu otrzymali specjalne okolicznościowe podziękowania promujące projekt.

Podczas podsumowania miały miejsce również  występy dzieci i młodzieży w przygotowanym programie artystycznym. Można było  usłyszeć piosenki ze śpiewnika „Zaśpiewajmy” oraz inne utwory patriotyczne w wykonaniu solistów PMDK w Trzebini oraz dziecięco-młodzieżowej grupy GAMA. Do występów,  dzieci przygotowywały się w swoich ośrodkach kultury  oraz na warsztatach patriotycznych zorganizowanych  w miesiącu wrześniu. Warsztaty przygotował i przeprowadził Andrzej Kosek – instruktor, muzyk , śpiewak mający na swoim koncie realizację koncertów patriotycznych.  Podsumowanie zakończyły tańce  mazur i walc w wykonaniu ZPiT Krakowiaczek, który  tego dnia tańczył w kostiumach z okresu Księstwa  Warszawskiego. Podczas podsumowania wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Wojennym szlakiem przez historię…” Imprezie towarzyszyła wystawa prac konkursowych dostępna w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini. Na okoliczność podsumowania działań projektowych została wydana specjalna broszura informacyjna, która zawiera informacje o projekcie. 

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar