Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: |

LAUREACI 2023

Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii MECENAT KULTURY

Pani Iwona Gibas

Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Radna Sejmiku Województwa. W czasie swojej wieloletniej pracy dla naszego Regionu, skupiała swoją uwagę na rozwoju gospodarczym Małopolski, poprawie jakości życia, a także na kwestiach ochrony zdrowia i edukacji jej mieszkańców. Podejmowane działania zaowocowały remontami i doposażeniem szkół, szpitali, jednostek OSP, a także rozbudową obiektów sportowych dla dzieci i młodzieży. Kobieta, której Gmina Alwernia i jej mieszkańcy zawdzięczają bardzo wiele. To między innymi dzięki Pani Marszałek powstaje w Alwerni piękne, nowoczesne Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. Będzie to wizytówka nie tylko samej Alwerni, ale całego naszego regionu. Dziękujemy za to, że Województwo wsparło tę inwestycje wartą przeszło 40 milionów złotych. Bez Pani pomocy i determinacji nie byłoby to możliwe.

Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii UPOWSZECHNIANIE KULTURY

Pani Elżbieta Jarczyk

Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Alwerni, jest postacią niezwykle zasłużoną dla rozwoju i upowszechniania kultury na terenie lokalnej społeczności. Jej działalność, ukierunkowana na szeroko rozumiane rozwijanie pasji i zainteresowań literackich, spotyka się z gorącym przyjęciem zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Pod jej kierownictwem biblioteka przekształciła się w miejsce spotkań miłośników literatury i wydarzeń edukacyjnych. Dzięki jej staraniom i otrzymanym grantom w Alwerni gościły takie postaci jak Marek Kamiński, Robert Makłowicz, Grzegorz Poloczek, Remigiusz Rączka, Hanna Bieluszko, Łukasz Dębski, Przemysław Kossakowski, Marian Dziędziel, Anna Dymna, Halina Jarczyk i inni. Pani Dyrektor jest zawsze otwarta na nowe pomysły i potrzeby społeczności, czego dowodem są ciekawe projekty realizowane w bibliotece. Pod jej kierownictwem odbywają się np. spotkania z przedszkolakami, podczas których czytane są książki stymulujące kreatywność i wrażliwość dzieci. Jej praca przekłada się na rozwój kulturalny gminy, kształtowanie wrażliwości na literaturę, a także budowanie wspólnoty wokół lokalnej biblioteki. Ta pełna pasji i zaangażowania postać zasłużyła na wyróżnienie jaką jest nagroda im. Henryka Cyganika w kategorii Upowszechniania Kultury.

Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii ANIMACJA KULTURY

Pani Renata Wojcieszek

ukończyła Krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Swoje twórcze działania kieruje w dużej mierze do najmłodszych. Dzieli się swoim talentem z młodzieżą, tworząc z nią słynne smoki na Paradę Smoków w Krakowie. Od dziesięciu lat jej zespół zdobywa pierwsze miejsce w tym konkursie. Pani Renata promuje lokalną historię. Jej ilustracje można spotkać w wielu książkach i publikacjach. Cykl audycji, poświęconych rodzimym zabytkom został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie stypendium. Ma na koncie liczne nagrody w konkursach artystycznych oraz wystawy w kraju i za granicą. Organizowane przez nią dziecięce spektakle teatralne, zdobywają szeroką publiczność na wielu scenach i przynoszą nagrody. Bieg Porębski, którego jest pomysłodawcą, ściąga wielu uczestników z okolicznych miejscowości. Pani Renata jest prezesem Stowarzyszenia „Nowa Alwernia” i dyrektorem Szkoły  w Porębie Żegoty.

Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii TWÓRCZOŚĆ

Pani Monika Bachowska

Absolwentka filologii polskiej i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka niezliczonej ilości artykułów o tematyce historycznej i kilku książek. M.in. „Kresów”, „Świętych w historii Polski” i opowieści biograficznych poświęconych Piotrowi Skardze, Andrzejowi Boboli, Władysławowi z Gielniowa, księciu śląskiemu Henrykowi Pobożnemu i świętemu Franciszkowi z Asyżu. Od małego jest typowym molem książkowym, historią interesowała się odkąd pamięta. Dzieje Alwerni poznawała najpierw dzięki opowieściom dziadka – Adama Walczyńskiego – który uwielbiał wspominać dawne życie na alwernieńskim Rynku. A miał o czym opowiadać, bowiem wywodził się  z jednej z najstarszych rodzin Alwerni – Ryczkiewiczów – zamieszkałych w naszym miasteczku już od końca XVIII wieku. To właśnie on mówił często, że Alwernia ma tak ciekawą historię, iż zasługuje na książkę. Pomysł okazał się zaraźliwy. Monika Bachowska z zamiarem napisania książki nosiła się już od dawna, ale jak widać na wszystko musi nadejść odpowiednia chwila. Jak mówi autorka, zbieranie materiałów do książki i jej pisanie było niezwykłą przygodą, tym większą, że poznawanie dziejów miasteczka nierozerwalnie wiązało się z poznawaniem losów jej przodków, którzy przez dziesięciolecia aktywnie uczestniczyli w życiu Alwerni. W trakcie pisania Monice Bachowskiej przyszła do głowy jeszcze jedna myśl: dlaczego dzieje miasteczka mają znać tylko dorośli? Pomysł ten zaowocował dwudziestoma bajkami – nie bajkami, czyli opowieściami o tym, co kiedyś działo się w Alwerni. Trafiły one w ręce młodych czytelników całkiem niedawno, bo z okazji tegorocznego Dnia Dziecka. Książka przeznaczona dla starszych czytelników ukaże się w październiku, już dziś zapraszamy na spotkanie z autorką organizowane przez tutejszą Bibliotekę, Aktualnie Monika Bachowska pracuje nad druga częścią opowieści dla dzieci.

Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii PROMOCJA

Pan Janusz Lenar

Pochodzi z Wrocławia . Od 32 lat związany z Alwernią. Tutaj założył rodzinę, tutaj pracuje i mieszka. Od początku związany z Zakładami Chemicznymi – obecnie ALVENTA S.A.  Udziela się przy klasztorze oo. Bernardynów w Grupie Misteryjnej Pascha od początku powstania. A od 2000 roku czyli już 23 lata odgrywa główną postać Jezusa w Misteriach.

Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii PROMOCJA

Pan Marcin Maciejowski

Pochodzący z Grojca malarz i rysownik. Absolwent grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował także architekturę na Politechnice Krakowskiej. Wcześniej ukończył Szkołę Podstawową w Grojcu. Tworzy malarsko-komiksowe kroniki życia społecznego w Polsce, ale też scenki z międzynarodowych targów sztuki czy spotkań celebrytów. Na jego płótnach odnaleźć można motywy z najróżniejszych źródeł ikonograficznych – od prasy brukowej, przez kultowe filmy, aż po katalogi polskich muzeów sztuki.

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar